דפוסי חשיבה שליליים

ביטויים ומילים שאנחנו שומעים במהלך היום יכולים לפעמים לשנות את מצב הרוח שלנו מקצה לקצה. איך אנחנו יכולים לשנות את הפרשנות שלהן לחיובית?

שינוי דפוסי חשיבה רעים לדפוסי חשיבה טובים.

במאמר זה נתמקד בעיקר בתבניות ודפוסי חשיבה הבאים לידי ביטוי במילים ומושגים, אך זכרו שהעקרונות דומים גם לגבי סוגים אחרים של תבניות ודפוסים.

למילים יש השפעה על רגשות שלנו. ביטויים ומילים שאנחנו שומעים במהלך היום יכולים לשנות את מצב רוחנו מקצה לקצה. מילים יכולות לגרום לנו לתחושה של חוסר חשק ולהפך, לגרום לנו לתחושה חיובית ואופטימית.

מידת ההשפעה של מילים על הרגשות שלנו יכולה להשתנות ביחס לסיטואציה שבה אנו נמצאים או ביחס לחשיבות הסמכותית ומידת ההערכה שאנו מייחסים לאדם שאנו מקשיבים לו, ושומעים לעצותיו.

אם למשל אנחנו שומעים הרצאה של אדם סמכותי אשר דעתו מאוד מוערכת בעינינו והוא יאמר משפט כמו ‘אין משמעות לחיים’, סביר להניח שמילים אלו יקבלו משמעות רגשית גדולה עבורנו, מה שיכול לגרום לנו לחוש אכזבה או דיכאון במידה מסוימת, בשונה מאשר אם היינו שומעים אמירה דומה מאדם ברחוב.

אם תנסו להיות מרוכזים תוך כדי קריאת הטקסט הבא, תוכלו להבחין שכאשר המוח שלכם מנסה לפרש את המילה אהבה או את המילה כעס, חולפת בתוככם תחושה טובה/רעה במידה כלשהי.

כדי להבין משמעות של מילה, מושג או הגדרה, המוח יוצר עבורנו את חוויה מסוימת, ביחס לפרשנות האישית שלנו לאותה המילה. ככל שנהיה מרוכזים יותר וננסה להתעמק במשמעות המילה, אנו נחוש את המשמעות שלה בעוצמת רגש גדולה יותר.

איך מילה מקבלת את המשמעות שלה?

מהיום שנולדנו עברנו המון אירועים, שמענו המון דעות וצברנו חוויות שונות וזיכרונות. בכל פעם ששמענו דעה שלילית או חיובית שמתייחסת למונח או למילה מסוימת, הדעה הזו נוספה למחסן הזיכרון שלנו, יחד עם דעות וחוויות שקדמו לה.

כל דעה וחוויה היא ממש סוג של ‘ראיה’ ובעלת השפעה אשר מחזקת או מחלישה את התפיסה שלנו לגבי אותה המילה באופן ישיר ומילים אחרות באופן עקיף. וכך לאורך השנים נבנתה תפיסת הטוב והרע האישית שלנו, לגבי כל מילה מונח או הגדרה. התפישה הזו דינמית ומשתנה באופן רציף בהתאם לחוויות שלנו.

ונחקק צירוף רע בעצמותיו ונוקם בו

רבי נחמן מברסלב

כאשר במחסן הזיכרון שלנו נאגד אוסף דעות, פירושים וראיות בעלי משמעות שלילית ורעה למילה כלשהי, זה אומר שנחקק בזיכרון שלנו צירוף רע בין אותה המילה לבין המשמעות שלה עבורנו. כתוצאה מכך חווית המציאות שלנו תושפע לרעה בכל פעם שנחשוב על המילה הזו. כנ”ל כמובן גם לגבי אוסף ראיות, דעות ופירושים טובים.

עלינו לקחת את החוק לידיים ולחוקק צירופים טובים בעצמותינו.

ראוי לציין שאין צורך לחשוש ולבודד את עצמנו מהסביבה כדי לנסות למנוע מדעות שליליות חיצוניות להיכנס למוחנו. עלינו קודם כל להיות מודעים לעניין, עצם המודעות שלנו כבר מנטרלת במידה מסוימת השפעות מזיקות.

מעבר לכך, באפשרותנו לשנות את תפיסותינו האישיות באופן אקטיבי ולחוקק מחדש את המשמעות הסובייקטיבית שלנו לגבי כל מילה, מושג או ביטוי.

כדי לעשות זאת, ננסה קודם להבין לעומק כיצד עובד המנגנון הפנימי שלנו. תוך כדי תהליך ההבנה, עלינו לקחת על עצמינו את תפקיד המחוקקים, לקחת אחריות ולחוקק צירופים טובים בעצמותינו, צירופים שיאירו את המציאות שלנו באור חיובי.

רבי נחמן תאר זאת באופן הבא: עלינו לקחת את פושעי ישראל ולהחזיר אותם בתשובה. פושעי ישראל הם הזיכרונות והמחשבות הרעות שחקוקות בזיכרוננו. עלינו לקחת את אותן מחשבות שורשיות ועמוקות, לטהר אותן ולהפוך אותן למחשבות טובות וחיוביות.

שינוי תפיסתי כללי נעשה בהדרגה, זה דורש השקעה והתבוננות פנימית.

עלינו להיות ערים לתחושות הפנימיות שלנו, למחשבות ולרצונות שלנו ולפתח מיומנות שכלית שתאפשר לנו להפוך כל מחשבה רעה למחשבה טובה, עד שחווית המציאות שלנו תתהפך לגמרי לטובה. וכיצד בדיוק עלינו לעשות זאת? יוסבר על כך במפורט במקום אחר.