טיפול באמונות מגבילות

טיפול באמונות מגבילות - איך לשחרר אמונות מגבילות, איך להעביר מסרים ולהשפיע על תת המודע של אנשים?

ניגש מיד לעניינים ונפרט מספר דוגמאות הממחישות כיצד ניתן לערער למישהו את האמונות המגבילות שלו ולעזור לו להשתחרר מהן.

שחרור אמונות מגבילות באמצעות העברת מסרים לתת המודע.

1. כרגע/נכון להיום.

אחת הדרכים לערער למישהו אמונה מגבילה היא להציג עבורו את מה שהוא מאמין שנכון והכרחי באופן תמידי, כדבר שיכול להשתנות עם הזמן.

עלינו להעביר לו מסר לתת המודע שמדובר בעניין זמני, ואיך עושים זאת? אנו יכולים למשל להשתמש במילה “כרגע”, או לציין תוך כדי השיחה עמו שזה רק “נכון להיום”. ננסה להעביר לו מסר שהאמונה שלו היא רק ביחס לזמן מסוים, ואינה חייבת תמיד להיות הכרחית ונכונה. ולא נאמר לו את זה באופן מפורש, אלא שזה ישתמע מדברינו.

לדוגמה נאמר: בעולם שלנו, נכון להיום קיימת הפרדה בין טוב לרע, זאת אומרת שיש גם טוב וגם רע ולפחות כרגע אין דבר כזה “רק טוב בלי שום רע”.

אדם שיקרא או ישמע את הדברים הנ”ל, אף אם הוא יתעלם מכך שציינו בפניו שהאמונה שלו אינה נכונה תמיד, אלא רק באופן זמני לו, עדיין תת המודע שלו יקלוט את המסר, ותהיה לכך השפעה על היחס שלו לאמונה שמגבילה אותו.

2. פשוט (קל).

בהמון מקרים אדם חושב שהוא לא מסוגל להבין נושא מסוים, רק משום שהוא מאמין שמדובר בעניין מסובך או מורכב מידי עבורו. ובזמן שהוא מנסה להבין משהו או שוקל האם בכלל לנסות להבינו, מלווה אותו מחשבה שאומרת לו: ”זה מורכב לי מידי”, ומערערת את הביטחון שלו בעצמו.

כדי להחליש לו את האמונה לפיה הוא אינו חכם מספיק כדי להבין הנושא שאנו רוצים לדבר איתו עליו, אפשר קודם להציג לו את הנושא ולציין בפניו שמדובר בעניין “פשוט” להבנה.

ברגע שאדם שומע את המילה “פשוט”, הוא מקבל את המסר שהעניין לא דורש ממנו המון מאמץ ושאין לו צורך לשבור את הראש כדי להבין אותו. זה מגדיל את הסיכוי שהוא יפתח להקשבה ויתן לעצמו צ’אנס להעמיק ולנסות להבין את הנושא.

3. מוגבלות.

אנשים לא אוהבים להרגיש מוגבלים ולא מתחברים, בלשון המעטה, לרעיון שיש משהו שמכריח אותם לפעול לפיו, משום שזה גורם להם להרגיש כלואים. התחושה שאין לנו בחירה גורמת לנו להרגיש כאילו אין לנו לאן לברוח.

לכן אם אנו נגרום למישהו להרגיש מוגבל, אנו נוביל אותו לכך שהוא בעצמו ירצה להטיל ספק באמונה שלו.

אז אם למשל הוא מפחד מהפחד או שהוא בחרדה מזה שבעתיד יהיו לו חרדות, כדי להוציא אותו מזה או להחליש מעט את התפיסה שלו, אחת הדרכים היא לגרום לו לחשוב שאדם שלא מרגיש פחד, הוא אדם מוגבל. עלינו להעביר לו את המסר, שלא להרגיש פחד זה בעצם כמו לצמצם את טווח הרגשות שלו, שזה סוג של הגבלה.

אפשר לדבר איתו כדרך אגב ולשאול אותו שאלה מסוימת, כאילו שאינה מופנית אליו באופן אישי, אלא שלכאורה אנו מדברים על עצמנו, למשל נאמר: “למה שלא ארצה להרגיש פחד, למה לי להימנע מהפחד, מה אני מוגבל להרגיש פחד?” או למשל: “למה שאני לא ארצה להרגיש רע, מה אני מוגבל להרגיש אך ורק טוב בלי רע?”.

ישנם דרכים רבות ומגוונות לערער על אמונות מגבילות, אך אלו מספר דוגמאות שיכולות להוות פתח עבורכם לרעיונות נוספים שבאמצעותם תוכלו לעזור לעצמכם ולאנשים אחרים, להשתחרר מאמונות המגבילות אותם בחייהם, ומונעות מהם להתקדם.