פרדוקס הסבא

פרדוקסים של מסע בזמן - פרדוקס הסבא. זהו פרדוקס המתאר סיטואציה בה נערה בשם הלואיז חוזרת אחורה בזמן במטרה לרצוח את סבה, טרם הספיק להביא את אביה לעולם.

פרדוקס הסבא (The Grandfather Paradox)

הלואיז היא רוצחת מיומנת שלמדה מספר אומנויות לחימה קטלניות. הלואיז מתעבת את סבא שלה, אבא של אביה. ולמרות שעצם המחשבה על רצח סבה די מענגת אותה, הזמן לא משחק לטובתה, משום שהסבא שלה מת כבר במשך 30 שנה.

וכפי שחוקר משטרתי היה מנסח זאת: יש לנו מניע ויש לנו אמצעי לביצוע הפשע, אך חסרה ההזדמנות. לפחות עד אותו הרגע שהלואיז הצליחה להשיג מכונת זמן.

אז כעת לאחר שסוף כל סוף הלואיז קיבלה את הזדמנות חייה לממש את התוואה החולנית שלה, היא החלה בהכנות המוקדמות הנחוצות וכיוונה את הזמן לנוע 80 שנה אחורנית. היא מגיחה מבעד למכונת הזמן ומיד מתחילה לעקוב אחרי סבה, שאינו חושד בדבר. היא רק מחכה לעיתוי הנכון, כדי להכות בו ולבצע את זממה.

בשלב זה אפשר את ההתבוננות. אם הלואיס תצליח לרצוח את סבא שלה, היא תמנע ממנו את האפשרות להביא ילדים לעולם, מה שאומר שאבא של הלואיז לא יוולד, ואם כן, אז גם הלואיז לא תיוולד. ואם הלואיז מעולם לא תיוולד, איך היא תוכל לחזור חזרה להווה? אם סבא שלה נרצח לפני שאביה נולד, אז כל רצף האירועים שאמור להוביל להולדתה של הלואיז, נמחק מן העולם. הלואיז לא תהיה קיימת בזמן הווה, לכן אין באפשרותה לחזור חזרה.

עד כאן, זהו פרדוקס הסבא הידוע לשמצה.

בואו נבדוק מהן האפשרויות העומדות בפנינו:

ראשית, נצא מנקודת הנחה שקיימים אינספור יקומים מקבילים. אם כן, אנו נמנעים מהפרדוקס.  גם אם הלואיז תצליח לרצוח את סבה, טרם אביה “נקלט” ברחם אמה, מצב היקום נמצא בפוזיציה קוונטית של האירועים המתרחשית במוחה, גופה ושאר האובייקטים ביקום שלה. אז כאשר היא תהרוג את סבה, היקום יתחלק לשני יקומים מקבילים: יקום שבו היא הצליחה במשימה, ויקום שבו היא נכשלה. במצב הזה, הפרדוקס הנובע משאלת ההמשכיות הסיבתית של האירועים אינו מתעורר.

היא אמנם חזרה אחורה בזמן והרגה את סבא שלה, אך היא עשתה זאת ביקום מקביל בלי שהתוצאה תשפיע עליה. בכל מקרה קיומה לא נמחק מהיקום המקורי שלה.

כעת נניח שלא קיימים יקומים מקבילים, כך שהפרשנות הקוונטית של עולמות מרובים אינה רלוונטית עבורנו. האם הלואיז יכולה לרצוח את סבא שלה? אז כפי שציין זאת דייויד לואיס, במובן מסויים היא יכולה, ובמובן אחר היא לא.

המובן שלפיו היא כן יכולה לרצוח את הסבא שלה, מתייחס ליכולת שלה, לרצון שלה ולהזדמנות שלה לעשות זאת, אך המובן האחר, לפיו היא לא יכולה לרצוח את הסבא שלה, מתייחס למה שהיא תבחר לעשות ולמה שיקרה בפועל. והיא תהיה חייבת לבחור שלא לבצע את הפשע בפועל.

רצף ההתרחשויות יצר סיטואציה שבה הלואיז, מצד אחד, יכולה לרצוח את הסבא שלה, ומצד שני, רצף האירועים הזה כלול בתוך רצף אירועים גדול יותר שלפיו סבה של הלואיז שורד.

כלומר, אם הלואיז תצליח לממש את הרצון שלה ותרצח את סבה, רצף ההתרחשויות הזה יכלול בתוכו סתירה. מצד אחד היא רצחה את הסבא שלה, ומצד שני הוא לא נרצח. וזה בלתי אפשרי. ההיסטוריה היא עקבית.