עסקה עם השטן או התנזרות

האם כדאי לרדוף אחרי כסף, מין ומעמד חברתי? האם לעשות עסקה עם השטן? עלינו להתנזר, או שיש אפשרות נוספת?

אתה כאן ועכשיו מושחת, פשוט אין לך מספיק כוח והשפעה כדי להוכיח את זה.

אז מה זה בעצם שחיתות?

שחיתות היא תופעה המתרחשת כאשר אדם מוכן להתנתק מהמהות הפנימית שלו על מנת לקדם או לשמר דבר פנימי או חיצוני אליו שאיננו המהות הזו.

מה זה אומר?יש כל מיני דברים במציאות שלנו שאנשים יכולים להגיד שהם משחיתים, דברים כמו פוליטיקה, כסף, מיניות, נוחות, השפעה, וכו’.
והאמת היא שהדברים האלו אינם משחיתים אלא אלו אנחנו שמתמכרים אליהם ובכך השימוש שלנו בהם הופך למושחת.

ולמה שנעשה את זה, מה אנחנו מקבלים כשאנחנו מסכימים להתמכר אליהם? תשובה: יעילות.

זה הרבה יותר יעיל להיות מושחת. אני למשל יכול להיות אדם עשיר שבשביל להיות עשיר מוכן לעשות דברים שעומדים כנגד המהות הפנימית שלי ובכך ליצור לי יותר כסף ובעולם יותר סבל.

לעומת זאת אני יכול להיות אדם עשיר שפועל מתוך מהות פנימית חזקה ובכך יוצר לי יותר כסף ובעולם יותר אהבה.

העניין הוא שבמחיר הסבל האישי והקולקטיבי שאני יוצר אני מקבל תוצאות ודאיות ומהירות יותר ולכן אני עלול להסכים לכך, במיוחד אם הצורך שלי לכסף מסתיר ממני את הרצון שלי לתת אהבה.

דוגמה נוספת היא למשל פוליטיקאי הנכנס לתפקידו הראשון ממקום נקי שרוצה לעשות טוב בעולם ומגלה שעל מנת לקדם דברים תוך קדנציה אחת כדי שיראו שהוא אכן קידם דברים וייבחר שוב הופך לאט לאט לפחות ופחות מחובר למהות שהביאה אותו לפוליטיקה ובעצם מסכים לאט לאט להיות מושחת.

העניין הוא שזה לא שהפוליטיקה השחיתה אותו, הוא הגיע מושחת מהבית, פשוט כשהוא היה חלש יותר ועם פחות השפעה זה לא היה נראה לעין.

שחיטות היא בעצם ההסכמה להשתמש בכוח שאתה עוד לא גדול מספיק להשתמש בו.

אפשר אחרת בכלל? ישנן תכונות פנימיות או דברים חיצוניים שחווינו מהם פגיעה בעבר או שרוב הדוגמאות אליהן שהיו סביבנו היו מושחתות וזה יצר אצלנו איזושהי מחשבה שאין דרך להתחבר אליהם ללא ההסכמה להפוך למושחת.

ההתמודדות הזו איתן יוצרת לנו אחד משני הדפוסים הבאים:

1. “עסקה עם השטן” – מיהו השטן? השטן הוא ה”אני” שאנחנו מכורים להיות, למשל “המקובל חברתית” “העשיר” “הזיין” “הצנוע” “האוהב אדם” “המעורר רחמים” “הילד” “החכם” “הנורמלי” וכו’ וכו’.

לרוב הסיבה שנהיה מכורים לאותו “אני” הוא שהתפתחה בנו המחשבה שהיצדמות ל”אני” הזה תאפשר לנו לקבל אהבה או לפחות שכך נשרוד בעולם.

עסקה עם השטן היא דבר שיכול לתת לנו המון כוח, דיברנו על יעילות קודם? זה בדיוק זה.

אם המטרה שלי למשל היא להיות עם הרבה נשים אז לחתום עסקה עם השטן בדמות “הזיין” תהיה מאוד יעילה עבורי, השטן בתורו ייתן לי את מבוקשי אך גם ישקר לי כאשר מבוקשי לא יענה, ובכך ימכור אותי אליו.

ומה אני נותן לו בתמורה? את הנשמה שלי, או במילים אחרות, את החיבור שלי למהות הפנימית שלי, או במילים אחרות את הסבל שאני אצור לעצמי ולנשים שאהיה איתן.

מהות הסבל אצל האדם היא מהות הניתוק העצמי שקיים אצלו, בפשטות ככל שתהיה מנותק מעצמך יותר כך תסבול יותר, אפילו שאולי תהיה חזק יותר.

עם כח גדול, מגיעה אחריות גדולה.

הדוד בן

2. התנזרות – שנאת השטן ובריחה מהכוח שלו, מתוך פחד להפוך להיות מושחת או ביקורת כלפי המושחתים שמסביבו, עלול אדם להחליט שהוא מעדיף שלא לגעת בכוח שהשטן מציע לו ולהתנתק ממנו לחלוטין. ובכך הוא בעצם חותם עסקה אחרת עם השטן והיא ההסכמה להיות חלש.

בעצם מדובר פה בניתוק מהצללים שלי שהם לא יותר מכוחות נפשיים שאני מפחד להשתמש בהם כי הם עלולים להשתלט עלי ובכך אני מתכחש לחצי מהנפש שלי ומעדיף להשתמש בכוחות שכבר רכשתי לעצמי ולא לחקור עוד מהנפש שלי.

העניין הוא שבתוך הצל קיימים כוחות נפש אדירים שהפחד מהחושך לא מאפשר לי למצוא, אבל! מאחורי הרצון שלנו לקבל אהבה עומד בעצם הרצון שלנו לתת אהבה. ובכך המקומות בהם אנחנו נופלים לעסקה עם השטן הם בעצם המקומות בהם מתחבאת העצמה שלנו.

ואם נדע לעבוד עם הכוח זה בלי להתמכר אליו נצליח להתחבר למהות הפנימית שלנו ולגלות את אפשרות הפעולה השלישית.

3. לאהוב את השטן – השטן כמו שאמרנו לפני הוא ה”אני” אליו אנחנו מכורים, והאמת היא שלכולנו יש כמה וכמה “אני” כאלו אליהם אפשר בטרמינולוגיה הזו להתייחס כשדים.

אהבה היא הכלי שלנו “להרוג” את אותם שדים.

מה הכוונה? אהבה היא הרגש באמצעותו אנו חשים את האחדות, להרוג זה בעצם לקחת ממשהו את הקיום הנפרד שלו, לכן במילים אחרות אהבה היא הרגש שבאמצעותו אנו הורגים את הנפרד.

כשאני מתייחס לתכונת אופי שלי (יהירות, קנאה, זעם וכו’) כדבר שפשוט מגיע ומשתלט עלי אני בעצם נותן לו “חיים משלו” והופך אותו למה שאפשר להתייחס אליו כישות נפרדת הנקראת “שד”.

ההסכמה שלי להסתכל לשד בעיניים ולאהוב אותו תהרוג אותו, תמוסס את הקיום הנפרד שלו ותהפוך את מה שהוא לכוח בידי. וכך יהירות למשל שאפשר להגדיר אותה כראיית הרע באחר יכולה להפוך פשוט לראיית הטוב בעצמי.

במקרה הזה השטן משקר לנו שאם לא נשווה בנינו לבין אחרים לא נצליח לראות את הטוב בעצמינו ובכך גורם לנו להיות יהירים.

אהבת השטן, היא מה שבמילים אחרות אפשר לקרוא לו “עבודת צל” העבודה שבאמצעותה אנו חוקרים את השדים שלנו ולמודים להיות גדולים מספיק על מנת להפוך אותם לכלים בתוכנו למימוש האור שלנו.