על התמכרות ואיך לעבוד איתה נכון

העבודה הפנימית יכולה לעתים להיות מתסכלת, וכואבת, לפעמים זה גורם לנו לברוח מעצמינו אל ההתמכרויות שלנו וככל שנמשיך לברוח, כך נשאב לזה יותר.

מהי התמכרות?

התמכרות היא תחושה העולה מתוך חוסר פנימי. לרוב נפרש את התחושה הזו כרצון למלא את אותו החוסר באמצעות משהו חיצוני, כך שבעצם רוב בני האדם התייחסו להתמכרות בצורה הזו; הצורך למלא את החוסר הפנימי באמצעות העולם החיצוני.

העניין הוא שזו לא התמכרות אלא רק הפלסטר ששמנו עליה, תחושת ההתמכרות עצמה היא תחושת החוסר הפנימי בלבד.

הצורך למלא את אותו החוסר באמצעות העולם החיצוני הוא בעצם הפחד עם ההתמודדות מול החלקים הפנימיים שלנו שצריכים את תשומת ליבינו ואהבתנו.

העבודה הפנימית יכולה לעתים להיות מתסכלת, לא נעימה וכואבת מה שגורם לנו לפעמים לברוח מעצמינו היישר אל ההתמכרויות שלנו וככל שנתמיד בבריחה זו שיוצרת לנו תחושת הקלה כך נשאב אליה יותר.

העניין הוא שככל שנשאב אליה יותר כך היא תהפוך להיות יותר הנורמה שלנו ובריחה לא יכולה להיות חלק מנורמה, לכן ברגע שאנחנו הופכים משהו שהיה בריחה לנורמה אנחנו נקבל צורך להגדלת מינון הצריכה של המשהו הזה או הוספה של משהו חדש שאיננו הנורמה כרגע, מה שיאפשר לנו בריחה.

המוכנות לעבודה פנימית הופכת את ההתמכרות לתחושה משמעותית פחות מפחידה ואף הייתי אומר שהיא הופכת אותה לתחושה יעילה וזאת משום שעבור אדם המוכן לעבוד את העבודה הפנימית תחושת ההתמכרות היא הפנס איתו הוא מטייל בתוך נבכי נפשו ובאמצעותו הוא מאתר את חלקיו הפנימיים שצריכים יחס ואהבה.

עבודה שכזו עם תחושת ההתמכרות עוזרת לנו להגיע אל שפע פנימי ומשם לעשייה נקייה שהיא בדיוק הצד השני של המטבע.

אם התמכרות היא זיהוי החוסר הפנימי ומילואו על ידי העולם חיצוני, אז עשייה היא זיהוי החוסר החיצוני ומילואו על ידי השפע הפנימי. ובכך, אם נתמיד בהתאמת היחס הזה אל תחושת ההתמכרות, נהפוך אותה אל הדרייב לעשייה.

חשוב!

בכל עבודה עם רגש שכואב לנו להרגיש, קיימת דרך שלנו לעבוד על עצמינו שאנחנו מתמודדים איתו נכון וזה כך גם עם התמכרות. אז יש עשייה, ויש התמכרות, ויש גם התמכרות לעשייה.

בעוד שעשייה היא זיהוי חוסר חיצוני ומילאו על ידי השפע הפנימי, התמכרות לעשייה היא זיהוי חוסר פנימי וניסיון למלאו באמצעות מילוי העולם החיצוני. בעצם מדובר בניסיון מתוחכם לברוח מעצמינו.

תהליך נכון שבו אנחנו כנים עם עצמינו לגבי תחושת ההתמכרות/דרייב לעשייה הוא כזה:

תחושת זיהוי החוסר הפנימי עולה -> בחירה שלנו לפרש אותה כקריאה לעשייה פנימית -> עשייה פנימית כנה ואמיצה -> יצירת שפע פנימי -> קריאה לשיתוף השפע עם העולם החיצוני -> עשייה חיצונית.