טיעון אלוהי הפערים

אלוהי הפערים (god of the gaps)

טיעון אלוהי הפערים, הוא מונח המשמש בפילוסופיה של המדע להסיק את הקיום של אלוהים, מתוך התבוננות בתופעות טבע הנראות כמו פלא או נס בלתי אפשרי להבנה או הסבר מדעי.

המונח מתייחס למצבים בהם מאמינים טענו לכך שקיים אלוהים, ונימקו זאת על ידי כך שלמדע עדיין אין הסבר מדעי לתופעה. כאשר אדם משתמש בטיעון אלוהי הפערים, הוא ממלא "פער" בידע שלו על תופעה סמוימת באמצעות שימוש באלווהים. כלומר הטיעון מתשתמש באלוהים כדי למלא את "החוסר" בהבנה או בידע של טוען הטענה.

זו הצורה הכללית של טיעון אלוהי הפערים:

  • התרחשה תופעה מסוימת שעדיין אין לה הסבר מדעי, למשל: כוכב נופל, ברקים ורעמים, רעידת אדמה וכו'.
  • בכל פעם שמתרחשת תופעה שאין לה הסבר מדעי כרגע, אלוהים חייב להיות זה שגרם לתופעה להתרחש.

מסקנה: אלוהים גרם לתופעה להתרחש.

כלומר, הוכחת קיומו של אלוהים מתוך פערים בידע המדעי. לשיטתם, אם יש פער זוהי סיבה להמשיך במחקר מדעי כדי להבין יותר ולסגור עוד ועוד חלקים ממנו, אך אין למלא את הפער המדעי בהיפותזות מטפיסיות. אלוהים אינו תחליף להסבר מדעי, ולכן קיומו של הפער וגודלו לא מוכיחים מאומה לגבי קיומו.

תשובה: בדיוק כשם שלפי הטיעון שהבאת, אין להוכיח את אלהים מפערים כי תמיד יהיו פערים, כך גם להיפך: אם נקבע שאין להוכיח שום דבר מפערים כי תמיד יהיו פערים, אז גם לא ניתן להוכיח שיש אלוהים, ולא ניתן להגיע כלל למסקנה.

ניסוח נוסף לטיעון אלוהי הפערים:

המדע יכול להסביר דברים רק עד נקודה מסוימת ויש תופעות שאינן ניתנות להבנה שכלית או להסקה ע"י היקשים לוגיים, ויחד עם זאת גם לא ניתן לחוות אותם באמצעות החושים או ע"י אמצעים טכנולוגיים. והטענה היא שניתן להסביר תופעות אלה, רק באמצעות פנייה לאלוהים.

 

האתאיזם של הפערים (atheism of the gaps argument)

טיעון האתאיזם של הפערים מעלה את השאלה, למה כאשר ישנו פער בידע שלנו, עלינו לחשוב "אלוהים" במקום לחשוב "אני לא יודע". המתנגדים לאמונה באלוהים טוענים שאין סיבה הגיונית לחשוב שמעצם זה שהתרחשה תופעה ואין הסבר מספק בנוגע לסיבת ההתרחשות, זה אומר שעלינו לחשוב ולהאמין שהתופעה היא סימן מאלוהים או נס פלאי.