משמעות המושג אלוהים

אקהרט טולה – מהי הוויה, ומה המשמעות של המושג אלוהים?

המילה אלוהים התרוקנה ממשמעות במשך אלפי שנים של שימוש שגוי. אני משתמש בה לפעמים, אבל במשורה.

כשאני אומר שימוש שגוי, אני מתכוון לשימוש שנעשה במילה זו על ידי אנשים שמעולם לא הציצו אפילו לעולם הקודש, למרחב האינסופי שמאחורי מילה זו, אנשים שמדברים בשכנוע רב, כאילו הם יודעים על מה הם מדברים או טוענים נגדה, כאילו שהם יודעים למה הם מתכחשים.

שימוש שגוי זה מוליד אמונות, טענות אבסורדיות ואשליות של האגו כגון "האלוהים שלי, או שלנו, הוא האלוהים האמיתי היחיד, והאלוהים שלכם הוא מזויף", או משפטים כמו המשפט המפורסם של ניטשה "אלוהים מת".

המילה אלוהים הפכה למושג סגור. ברגע שהמילה מבוטאת, נוצר דימוי בעיני רוחנו. אולי לא עוד של אדם מבוגר עם זקן לבן, אבל עדיין דימוי של מישהו או משהו שמחוצה לכם, וכן, כמעט תמיד משהו או מישהו ממין זכר.

לא אלוהים, לא הוויה ולא שום מילה אחרת יכולים להגדיר או להסביר את המציאות העצומה שמאחורי המילה, לכן השאלה החשובה היחידה היא האם המילה עוזרת או מחבלת בניסיון לאפשר לכם לחוות את אשר עליו היא מצביעה.

האם היא מצביעה מעבר לעצמה, אל אותה מציאות נשגבת מבינתנו, או האם היא נוטה בקלות רבה מידי להפוך לרעיון מוגדר בראשכם, רעיון שאתם סוגדים בו ומאמינים בו?

גם המילה הוויה אינה מסבירה דבר, כמוה כמו המילה אלוהים. אולם היתרון שיש למילה הוויה הוא היותה מושג פתוח. היא אינה מצמצמת את האינסופי הבלתי נראה ליישות סופית.

בלתי אפשרי ליצור דימוי מוגדר שלה. איש אינו יכול לטעון לבעלות בלעדית על ההוויה. היא המהות שלכם, והיא נגישה אליכם מיידים כתחושת הנוכחות שלכם.

תחושת הנוכחות היא הכרה בכך ש"הנני" קודם לאני מסוים, לאני זה או אחר. כך שבין המילה הוויה לחווית ההוויה מפריד רק צעד קטן.