מה ההבדל בין צריך לרוצה?

נסביר כל אחד מהמושגים בנפרד, מהו רצון ומהו צורך. לאחר מכן נסביר את ההבדל בין צריך לרוצה, תוך שימוש בדוגמאות פשוטות

הערה: בתחתית העמוד ניתן למצוא הגדרה של המונח רצון[1] והגדרה של המונח צורך[2] כפי שהם מנוסחים בויקיפדיה. בנוסף, ניתן לדלג מיד להסבר בנוגע להבדל בין רצון לצורך.

אז מהו רצון?

רצון זו תחושה פנימית של משיכה לדבר מסוים או הרגשה של דחייה ממנו. בדומה למקרים שאדם מרגיש משיכה למישהי/ו או למשהו. תחושת המשיכה הזאת היא בעצם רצון להיות קרוב לאדם מסוים או רצון לעשות פעילות מסוימת. ואם למשל אני מרגיש שאני לא מתחבר לאדם מסוים ואני רוצה להימנע מקרבה עמו, הרצון להימנעות מקרבה עם אותו אדם יבוא לידי ביטוי בתחושה פנימית של דחייה או סלידה.

חדי ההבחנה בטח שמו לב שגם כאשר אדם אומר שהוא לא רוצה משהו, הוא רוצה משהו. לא לרצות, זה גם כן סוג של רצון. אם נניח נאמר שאנחנו לא רוצים ללכת ללימודים היום, אנחנו בעצם אומרים שאנחנו רוצים לא ללמוד היום. ואם נאמר שאנחנו לא רוצים לצאת לבילוי הערב, אז אנחנו רוצים לא לצאת לבילוי היום בערב.

מה גורם לנו לרצות משהו?

הרצון שלנו מתעורר לדבר מסוים כאשר הוא הדבר הזה נתפס כטוב בעינינו או חיובי ובעל יתרונות מסוימים. וכך בעצם נוצרת מוטיבציה חיובית לעשייה. כאשר משהו נתפס כטוב בעינינו או שיש בו תועלת עבורנו, נוצר בתוכנו מניע חיובי שמדרבן אותנו לנוע לעבר מטרה כלשהי ולהשיג אותה.

חשוב גם להבין שהרצון שלנו הוא סוג של בחירה מתוך העדפה. כאשר יש כמה אפשרויות, אנחנו נעדיף לבחור את האפשרות הכי עדיפה מביניהן. אם אנחנו רוצים לצאת לבלות הערב, זה מפני שזו האפשרות המועדפת עלינו מבין שאר האפשרויות. ויתכן שאם היה לנו תקציב גבוהה יותר, היינו בוחרים באפשרות אחרת.

עד כאן זה מספיק כדי להבין את הבסיס של המושגים רצון וצורך. אם אתם מעוניינים להרחיב בנושא, ניתן למצוא כאן מאמרים נוספים.

מהו צורך?

המילה צורך דומה במשמעותה למילה חייב.

כשאדם אומר “אני צריך לישון, כדי להיות ערני מחר”, הוא מתכוון לומר שכדי להיות ערני מחר, הוא חייב ללכת לישון. בדוגמה זו, המובן של המילה צריך מתבטא בכך שהאדם מרגיש שהוא חייב לעשות את מה שהוא רוצה לעשות, זו הסיבה לכך שהוא בחר להשתמש במילה צריך ולא במילה רוצה.

נהוג לעשות חלוקה בין צרכים פיזיים כמו אוכל, שינה ונוזלים, לבין צרכים נפשיים או צרכים פסיכולוגיים כמו הצורך בתחושת יציבות וביטחון או הצורך בנתינה.

חשוב לשים לב להבדל בין שני מובנים של המילה צורך:

  • המילה צורך משמשת כתנאי מחייב כמו במשפט: “כדי לשרוד, צריך לאכול”. במילים אחרות יכולנו לומר: התנאי המחייב להישרדות הוא אכילה וצריכת מזון.
  • משמעות נוספת של המילה צורך, היא כאשר אנו מרגישים מבפנים שאנחנו חייבים משהו, למרות שבפועל אנחנו לא באמת חייבים אותו. מדובר בתחושת מחויבות פנימית או הרגשה של מחויבות סובייקטיבית ולא בצורך בסיסי קיומי.

אם מישהו אומר שהוא צריך לשבת ללמוד היום, למרות שהוא השתמש במילה צריך, הוא לא באמת חייב ללמוד היום, אלא שהוא רק מרגיש מבפנים שהוא חייב ללמוד היום. אולי בגלל שהוא הבטיח לעצמו להשקיע בלימודים וזה גרם לו להרגיש מחויב יותר ללימודים שלו.

אז מה ההבדל בין רצון לצורך? או בין צריך לרוצה?

ההבדל בין צריך לרוצה הוא בדיוק כמו ההבדל בין אפשרי וחייב.

כשאדם אומר שהוא צריך לעשות משהו, הוא בעצם אומר שהוא חייב לעשות אותו, הוא מרגיש שהוא חייב לעשות את מה שהוא רוצה.

וכשמישהו אומר שהוא רוצה לעשות משהו, הוא מתכוון לומר שזה רק אפשרות מבחינתו אם לעשות את זה או לא.

רצון בא לידי ביטוי בתחושה של בחירה, לעומת צורך שנובע מהרגשה של מחויבות.

צורך מתייחס למקרים שבהם אנחנו מרגישים חייבים לעשות את מה שאנחנו רוצים. יכול להיות שהדבר נחוץ לנו לצורך הישרדות או לצורך בריאותי, כמו הצורך לאכול או הצורך בביטחון ויציבות.

בנוסף המילה צורך משמשת גם כמילה שמבטאת תחושת מחויבות פנימית כלפי משהו או מישהו.

בדומה לאמירה: אני צריך ללכת לאירוע משפחתי הערב. לא מדובר בצורך בסיסי קיומי, אלא בתחושת מחויבות פנימית. אם היינו אומרים שאנחנו רוצים ללכת לאירוע הערב, המשמעות של זה היא שאנחנו מרגישים פחות מחויבים להיות נוכחים באותו אירוע (דוגמה נוספת[3]).

לסיכום:

ההבדל העיקרי הוא קודם כל מצד ההגדרה. המונח צורך מתייחס לכל מה שדרוש לנו למען הקיום הפיזי שלנו או הבריאות הנפשית שלנו. הבדל נוסף הוא השימוש היומיומי במונחים ובהרגשה הפנימית שלנו. המילה צורך מבטאת תחושה של מחויבות והמילה הרצון מבטאת תחושה של בחירה וחופש פעולה.

 


הערות:

[1]

הגדרת ויקיפדיה למונח רצון:

רצון הוא תכונה של התודעה ומאפיין של פעולות אשר התבצעו בכוונת תחילה. הרצון אינו מתייחס לתשוקה או שאיפה לדבר מסוים. הוא מתייחס ליכולת הכללית לקיים רגשות מסוג זה ולקבל החלטות המבוססות עליהן לצורך פעולות עתידיות. פעולות אשר נעשו בהתאם לרצונו של האדם מכונות פעולות רצוניות.

לעמוד בויקיפדיה: https://he.wikipedia.org/wiki/רצון_(פילוסופיה)

[2]

הגדרת ויקיפדיה למונח צורך:

צורך הוא כל דבר שאדם או בעל חיים זקוק לו עבור המשך קיומו הפיזי והנפשי. מקובל לראות צרכים כתופעה אוניברסלית. כלומר, כל בני האדם חולקים את אותם צרכים, גם אם צרכים שונים מופיעים אצל אנשים שונים בזמנים ובעוצמות שונות.

לעמוד בויקיפדיה: https://he.wikipedia.org/wiki/צורך

[3]

דוגמה

אדם רוצה להשיג תחושת ביטחון עצמי כדי להצליח בעסקים או כדי להשיג את המטרות שלו בחיים. כאן לא מדובר באותה תחושת ביטחון שנחשבת צורך בסיסי קיומי. המקרה דומה לאדם שרוצה לאכול קינוח כדי ליהנות ממנו. גם במקרה הזה הרצון לאכול קינוח לא הכרחי, אלא בגדר מותרות. אז גם אם האדם אומר שהוא ממש רוצה להשיג תחושת ביטחון עצמי, לא מדובר בצורך קיומי, אלא רק בהרגשה שהוא חייב להשיג ביטחון עצמי.