מהי חרדה וממה היא נובעת

כדי לטפל בעצמנו, בחרדות ובפחדים שלנו, עלינו קודם להבין אותם. נסביר מהי חרדה וממה היא נובעת.

הערה: כאן ניתן למצוא את כל המאמרים בנושא חרדות וטיפול עצמי בחרדות.

מהי חרדה?

חרדה היא תחושה המתעוררת בתוכנו, כאשר אנחנו חושבים שקיימת סבירות לכך שבעתיד יקרה משהו שאנחנו לא רוצים שיקרה.

הדגש הוא על כך שחרדה מתייחסת לזמן עתיד. אנחנו חרדים ביחס למה שעלול להתרחש במציאות שלנו ברגע הבא, או ברגעים שלאחר מכן. הגדרה זו מנוסחת באופן מתומצת ומספיק עבורנו, אך אם בכל זאת הינכם מעוניינים לקרוא הגדרה מפורטת יותר לחצו כאן ⇓

ממה נובעת חרדה?

לחרדות מסוגים שונים ישנה מהות אחת משותפת והיא: הרצון.

אם אנחנו בחרדה מכך שיפטרו אותנו מהעבודה, בחרדה שיאשימו אותנו במשהו שעשינו, חרדים מדיבור בפני קהל, למרות שלכאורה מדובר בסוגים שונים של חרדה, זו בסך הכל אותה הגברת בשינוי אדרת, ומיד אסביר את כוונתי.

אם אנחנו רוצים להצליח במבחן, זה אומר שאנחנו לא רוצים להיכשל במבחן. התוצאה שאנחנו רוצים שתתרחש בעתיד היא שאנחנו נצליח במבחן. אם כן, ייתכן ואנו נהיה חרדים לעתידנו, מפני האפשרות ששיקרה משהו שאנחנו לא רוצים שיקרה – ציון נכשל.

ואם אנחנו רוצים ביטחון כלכלי, המשמעות היא שאנחנו לא רוצים שיחסר לנו כסף. ואם אנחנו לא רוצים שיחסר לנו כסף, אנחנו בעצם תולים את הרגשת הביטחון הפנימי שלנו בכמות הכסף שלנו, לכן אנחנו ככל הנראה נהיה חרדים לאפשרות שבעתיד נאבד את מקור הפרנסה שלנו.

אז בעצם כל סוגי החרדות הקיימות נובעות מהרצון שלנו [2]. או במילים אחרות: מהשאיפות שלנו, מהתשוקות שלנו או מחפצי הלב שלנו.

התשוקה (הרצון) היא אותה הגברת בשינוי אדרת. כשאנחנו לא רוצים להיכשל במבחן, הגברת לובשת את הבגדים של חרדת המבחנים. וכאשר אנחנו לא רוצים שבן או בת הזוג שלנו יפרדו מאיתנו, אז גברת מופיעה בבגדי חרדת הפרידה. אך על כל פנים, זו עדיין אותה הגברת, רק בשינוי אדרת, ויש להתייחס אליה בכבוד.

שני תנאים הכרחיים להיווצרות חרדה:

ישנם שני תנאים שחייבים להתקיים כדי שאנו נרגיש תחושת חרדה.

התנאי הראשון: רצון מוגדר.

בהמשך לנאמר לעיל, ניתן לומר שהמהות ממנה נובעות כל החרדות שלנו, היא הרצון שלנו. כל סוג מסוים של חרדה נובע מרצון לדבר מוגדר, או מהרצון לכך שתתרחש תוצאה מוגדרת. וגם במקרה של חרדה כללית, המקור לחרדה הוא רצון או רצונות מוגדרים, אך משום שאנו מרגישים שגורם החרדה מעורפל ועמום, אנחנו מכנים אותה “חרדה כללית”.

עלינו קודם לרצות שתתרחש תוצאה מסוימת (מוגדרת) בעתיד, ורק אחרי שאנחנו רוצים שיקרה בעתיד משהו ספציפי, זה ממילא אומר שאנחנו לא רוצים שיקרה ההפך מהתוצאה הרצויה. בדיוק כמו שאם אנחנו רוצים להצליח במבחן, באופן אוטומטי אנחנו לא רוצים להיכשל במבחן. כלומר, אנחנו לא רוצים שיקרה את ההפך של הרצון שלנו.

התנאי השני: ספק לגבי העתיד.

התנאי השני לקיום חרדות הוא ספק מסוים לגבי העתיד.

כדי שאנחנו נהיה חרדים ממשהו, הכרחי שיהיה לנו ספק לגביו. אם אנחנו רוצים יציבות וביטחון כלכלי, ואין לנו ספק לגבי הישארותנו במקום עבודתנו, אז אין סיבה שאנחנו נהיה בחרדה מכך שיפטרו אותנו. כלומר, רק אם יש לנו ספק במידה מסוימת, וגם אם אחוז קטן של ספק, רק אז יכולה להתעורר בנו תחושת חרדה.

לסיכום:

מה זה חרדה? חרדה היא פחד מתוצאה עתידית.

תנאים לתחושת חרדה: רצון מוגדר + ספק עתידי.

בשלב הבא, עלינו להבין כיצד שני התנאים המחייבים להיווצרות חרדה – רצון וספק, משפיעים על עוצמת החרדה.


 

הערות:

[1]

הגדרת המונח חרדה מאתר ויקיפדיה:

חָרְדָה היא מצב פסיכולוגי ופיזיולוגי בו האדם חש פחד ואי שקט פיזי ונפשי, בשל מחשבה שמשהו רע עומד לקרות. מחשבות מעוררות חרדה עשויות להיות מחשבות הן על איום וסכנה ממשיים והן על דמיוניים, ועשויות להופיע באופן מודע כמו גם שלא במודע. החרדה מתאפיינת בתחושות פיזיות כגון דופק מהיר, נשימה מהירה, הזעה, חולשה, רעד ותחושת עילפון/סחרור וכן במתח נפשי, חשש, דאגה ותחושות פחד.

חרדה נבדלת מפחד בכך שמדובר ברגש שלילי ומעורפל, שאינו קשור לגירוי חיצוני מסוים, או הקשור לגירוי הנתפס כסכנה עתידית, בעוד שפחד הוא תגובה לסכנה ממשית ומיידית. כתוצאה מכך, פחד מביא לתגובת “הילחם או ברח”, בעוד חרדה, הנתפסת כתגובה כדבר מה בלתי ניתן לשליטה או שלא ניתן להימנע ממנו, גורמת לתחושת חוסר אונים. עוצמת החרדה יכולה להשתנות מחרדה קלה ועד חרדה קיצונית ובלתי נסבלת.

 

[2]

לפעמים מתעוררים מחלום שחלמנו בו על סיטואציה כלשהי שגרמה לנו להרגיש נבוכים, מפוחדים, מודאגים וכדומה. וכשאנחנו נזכרים בסיטואציה שהתרחשה בחלום, אנו חושבים לעצמנו, מה כבר כ”כ נלחצנו מהמצב הזה? הרי אם זה היה קורה לנו כאן היינו מתייחסים למצב אחרת, היינו לוקחים את זה בצחוק או לכל הפחות לא מתרגשים ממש, אך בחלום הרגשנו שאנחנו במצוקה ונכנסנו לחרדה גדולה.

ולמה אני מספר לכם את זה? משום שלפעמים אנחנו נוטים לחשוב שהחרדות שלנו הן תורשתיות. ומה בעצם ההבדל בין ה”אני” שבחלום לבין ה”אני” שכאן במציאות? ההבדל היחיד הוא הדרך שבה אנו מתבוננים על הדברים. כאשר אנחנו מפוקחים ונמצאים במצב של ערות, קטנים הסיכויים שאנו נחוש חרדות או פחדים, ולהפך, ככל שאנחנו פחות מודעים, כך גדל הסיכוי שנרגיש מפוחדים וחרדים לעצמנו, ולסביבה שלנו.