הגיגים

ציטוטים, נקודות למחשבה, תובנות והשראה לחיים.

מושגים כמו אושר, אחדות ושלמות פנימית, נתפסים כמופרכים בעיני החברה, חלקם הפכו למגונים ומעוררי סלידה. יש שיראו בחיפוש התכלית הטובה והאושר הפנימי סוג של יהירות, ויש שיביטו בפליאה כאילו מעולם ידעו שקיים בתוכם עולם.
אדם שיוצא למסע החיפוש שלו, בדרכו הוא נחשף לקולות מייאשים שמהדהדים בראשו ומרדדים את רוחו, בזים לתמימותו ומעלים בו ספקות בנוגע לסיכויי הצלחתו.
וצריך האדם להכניס היטב לקופסאות מוחו, ולזכור שזה כלל לא מעניינו מה חושבים האנשים סביבו, וגם לא מה שהוא חושב בעצמו, כי המציאות תמיד יכולה להתהפך כנגד כל הדעות וכל ההשערות, ולהותיר אותנו מבולבלים ונדהמים מפני כישלון הבנתנו את העולם סביבנו.

אסף דניאל

הדבר החשוב ביותר שיש לבדוק לפני שבוחרים מורה דרך לחיים, מאמן אישי או רב, זה האם הוא מנסה לגרום לי להאמין בעצמי, להיות תלוי בעצמי ומעודד אותי לחשוב בזכות עצמי.
אם המטרה של המורה היא להוביל אותך לשקם את האמונה שלך בהנהגתך האישית ולתת לך את הכלים להתמודד עם כל מצבי החיים לבדך, כדי שלא תצטרך אותו יותר ותפטר אותו מעבודתו כמורה הדרך שלך, תדע שזה המורה האמיתי שלך.

אסף דניאל

 

הסבא מקלן

למה אין לאדם מה שהוא רוצה? כי הוא לא רוצה מה שיש לו! אילו רצה מה שיש לו, היה לו מה שהוא רוצה.

אף אחד לא אוהב לשמוע דעות מנוגדות לדעות שלו. זה בא לידי ביטוי בתחושת כעס כשמישהו אומר דבר שסותר את דעתנו, לפעמים זה מעורר בנו תחושת פחד או מוביל להתעלמות. רב הדעות שאדם מחזיק בהן, הוא רוצה להחזיק בהן, ולכן גם קשה לו לשחרר מהן אחיזה.
הוא היה מעדיף לשמוע אנשים שיגידו לו רק דברים שהוא מסכים איתם.
אבל צריך דווקא לחפש את האנשים שדעתם מתנגשת בדעות שלנו ומנפצת את האמונות שלנו. אנשים שיגרמו לנו להרגיש כאילו שזה עתה שללו את קיומנו ושברו את קירות ביתנו באמצעות דעות סותרות ונוגדות.
לאנשים כאלה כדאי להקשיב ולא למי שאומר את מה שאנחנו רוצים לשמוע, כי באמת אותו אחד שסותר את דעתנו עושה לנו טובה. הסתירה שלו מגלה לנו את מה שקודם היה נסתר מאיתנו ונדחק פנימה. כך הוא חושף בפנינו את הדעות שחסרות לנו כדי להשלים את דעתנו.

אסף דניאל

כשאדם רוצה רצון חדש, הוא כמו לוקח הלוואה חדשה מהמציאות. אם הוא רוצה זוגיות חדשה, הוא רוצה יעד חדש או עבודה טובה יותר, הוא נכנס לגירעון נפשי עד הרגע שיצליח להשיג את מבוקשו ולמלא את החיסרון שנוצר בו בעת נטילת הלוואתו.
והחשש שלו מפני האפשרות שהוא לא יצליח למלא את חסרון רצונו, זה הריבית שהאדם משלם עד שפודה את חובו למציאות. והדרך היחידה לנצח את המציאות היא על ידי כך שהאדם מביא את עצמו למצב שלא אכפת לו האם יש או אין לו הערכה וכבוד, ולא אכפת לו האם יש או אין לו זוגיות, גם לא אם יש לו עבודה טובה יותר או פחות.
ורק כאשר באמת לא אכפת לו מכלום ושום דבר, אז הוא באמת חופשי לרצות מה שבא לו, ואין זה נחשב לחוב עבורו.

אסף דניאל