הגיגים

ציטוטים, נקודות למחשבה, תובנות והשראה לחיים.

ועיקר סיבות המחלוקת הן ארבע:
1. בקשת הניצוח – רצון האדם להראות לאחרים כי הוא חכם ונבון יותר מאיש שיחו.
2. נושא עמוק שנכנס לדקויות – טבעי שיוביל לוויכוחים. ובשביל זה אנחנו כאן, להיכנס לדקויות.
3. סכלות האחד וקושי הבנתו – זו הזדמנות שלכם ללמוד איך ללמד. ובסבלנות שכן ‘אין הקפדן מלמד’.
4. החברה והסביבה שבה גדל האדם – האדם משועבד לחברה שבה ינק וגדל, בניין דעתו נבנה לפני עשרות שנים ואין באפשרותו לעקור ברגע את כל השנים שעברו. ואם כך, אז איך אפשר לכעוס עליו?

אסף דניאל

כדי להתקדם ולהצליח בכל תחום, אם זה קידום מקצועי או רוחני, הסוד הוא להפסיק לעשות השוואות עם אנשים אחרים. לא לבדוק מה הם השיגו או כמה הם התקדמו לעומתך, וגם לא לבחון את השיטות שמקדמות אותם להצלחה, אלא להיות קשוב אך ורק לדרך שלך.
ואם מתעורר בך יצר הסקרנות ומושך אותך להציץ מה קורה בגזרתם של אחרים, תנסה להתאפק מעט, עד שתצונן מידת הסקרנות. תתמקד רק במה שאתה בעצמך חושב שכדאי לעשות, ולך בדרך שנראית לך הכי נכונה עבורך, ואתה תצליח.

אסף דניאל

 

החזון איש

כשם שפרצופיהם שונים, אין דעותיהם שוות. כאשר ידע גם יבין זה טבעו של עולם, יעלה בידו להעמיד כל דבר על מקומו באורו הנכון, לדעת את נפש זולתו וירד לסוף דעתו, ועל ידי כך יוכל לסבול עולםו

מושגים כמו אושר, אחדות ושלמות פנימית, נתפסים כמופרכים בעיני החברה, חלקם הפכו למגונים ומעוררי סלידה. יש שיראו בחיפוש התכלית הטובה והאושר הפנימי סוג של יהירות, ויש שיביטו בפליאה כאילו מעולם ידעו שקיים בתוכם עולם.
אדם שיוצא למסע החיפוש שלו, בדרכו הוא נחשף לקולות מייאשים שמהדהדים בראשו ומרדדים את רוחו, בזים לתמימותו ומעלים בו ספקות בנוגע לסיכויי הצלחתו.
וצריך האדם להכניס היטב לקופסאות מוחו, ולזכור שזה כלל לא מעניינו מה חושבים האנשים סביבו, וגם לא מה שהוא חושב בעצמו, כי המציאות תמיד יכולה להתהפך כנגד כל הדעות וכל ההשערות, ולהותיר אותנו מבולבלים ונדהמים מפני כישלון הבנתנו את העולם סביבנו. וזו בדיוק הסיבה שזה לא הגיוני לחשוב שאי אפשר להיות מאושר, כי אם ברגע אחד הכל יכול להשתנות, אז יתכן שברגע הבא, הכל יתהפך לטובה.

אסף דניאל

יצר הרע הוא שם כללי לכל הרגשות השליליים והוא מופיע כל פעם בלבושים שונים. פעם הוא לובש את בגדי חרדת הכישלון, ופעם את בגדי תחושת חוסר הביטחון.
פעם מופיע בלבוש מחשבות על דימוי עצמי נמוך, ופעם מופיע בלבוש חגיגי של ספקות פנימיים וחוסר וודאות. וצריך האדם להיות איתן בשכלו ונחוש ברוחו, ובזמן שהיצר נוקש על דלתו, בעוז ובתקיפות ליישב את דעתו. ולא יבוא עם יצרו במשא ומתן כלל.
לא יפתח לו פתח להחליש את כוחו, גם לא פרצה להשפיל את רוחו. נכון, זה לא תמיד קל, אך אם יתמיד בזה לאורך זמן, היצר יפשוט מעליו את כל הבגדים הרעים ויישאר ערום ונעלם, חסר כל השפעה על האדם.

אסף דניאל