הגיגים

ציטוטים, נקודות למחשבה, תובנות והשראה לחיים.

כשיש לאדם בעיה בחיים שהוא רוצה לפתור, הדמיון מעצים לו את הבעיה ונדמה לו שלא יחזיק מעמד מעוצם הצרה, ומתוך כך הוא נכנס לחרדה. תחושת החרדה נהפכת להיות עיקר הבעיה, הרבה יותר מהבעיה עצמה, שכן הבעיה במציאות היא מוגדרת ותחומה, אולם הדמיון הוא פרוע וחסר גבולות.

אסף דניאל

כשמצב רוחנו ירוד והיאוש גובר הכל נראה לנו גרוע יותר. באורח פלא הסיכוי להצליח כל דבר מתמעט ופוחת, הפתרון לבעיות מתרחק ונעלם, והכל נראה חשוך ורע מנקודת מבטנו. אבל אם אנחנו מבינים שזה לא יתכן שנראה מקום רחוק מבלי שתהיה לנו אפשרות לראות גם מקום קרוב, וזה לא יתכן שנראה משהו מימין מבלי שתהיה אפשרות לראות גם משהו משמאל, אז ברור שאם כרגע אנחנו מביטים מהצד החשוך והרע, מוכרח גם שתהיה אפשרות להביט מהצד המואר והנפלא.

אסף דניאל

 

ברטראנד ראסל

בני האדם יראים מהחשיבה כפי שהם לא מפחדים מדבר אחר בעולם, יותר מהרס, אפילו יותר ממוות. מחשבה היא חתרנית ומהפכנית, הרסנית ונוראה, מחשבה היא חסרת רחמים כלפי פריבילגיה ומוסדות והרגלים נוחים; מחשבה היא אנרכית וחסרת חוק, אדישה כלפי סמכות, חסרת עניין בחוכמה עתירת הניסיון של הדורות; מחשבה מביטה אל לוע הגיהינום ולא יודעת פחד… מחשבה היא גדולה וזריזה וחופשייה, אורו של עולם ותהילתו הראשית של האדם

הנחה שגויה שקיימת אצל רב בני האדם היא שאין בכוחם לעמוד בפני מחשבות טורדניות, אך זהו דמיון כוזב. ההיגיון אומר שכמו שבכוחנו לבחור אם להוציא אל הפועל רצון מתוך כוונה רעה או לבחור להתעלם ממנו ולהמשיך הלאה, אנו גם יכולים להתגבר על מחשבות טורדניות ודאגות, להעלימם לגמרי מהמחשבה.

אסף דניאל

כדי להתגבר על עצבות, כעס, שנאה וקנאה בדרך יעילה יותר, עדיף לנו שלא ננסה רק להימנע מהם, אלא שעלינו לבוא בכיוון ההפוך, כך שאם אנו מרבים לכעוס, נרבה לסלוח, אם מרבים לקנא, נרבה לפרגן, ואם נוטים אנו להתעצב בקלות, נעשה דווקא ונשמח מכל שטות.
בדומה לזה שאם מי הברכה קרירים וגורמים לנו לתחושה לא נעימה, עדיף שלא ננסה רק להוסיף מים פושרים, אלא שנבוא בכיוון ההפוך ונוסיף מים חמים יותר מהרצוי. ובאופן הזה נתגבר על הקור במהרה ונרגיש שנעים לנו וחמים מבפנים.

אסף דניאל