לעורר בעצמנו מוטיבציה

איך לעורר מוטיבציה בעצמנו? כיצד עובד מנגנון ההנעה לפעולה הפנימי שלנו? איך ניתן ליצור בעצמנו או באחרים מוטיבציה?

הרצון שלנו לבצע פעולה כלשהי, תלוי בשאלה, כמה טוב אנחנו נקבל מביצוע הפעולה? ככל שאנחנו חושבים שהשגת המטרה תגרום לנו להרגיש טוב יותר, כך מידת הנמרצות שלנו להשיג את המטרה הזו גדלה, כלומר, המוטיבציה שלנו גדלה.

אז אם אנחנו נצליח לגרום לעצמנו לחשוב שהשגת מטרה כלשהי תגרום לנו להרגיש טוב, כך אנו ניצור בעצמנו מוטיבציה לפעולה ונהיה מוכנים להתאמץ יותר כדי להשיג את המטרה.

ומהי הדרך לשכנע את עצמנו שהשגת מטרה מסוימת תעשה לנו טוב? זה די פשוט האמת, רובנו עושים את כל הזמן, אפילו בלי להיות מודעים לעניין. וכדי להסביר את כוונתי, ניקח לדוגמה סיטואציה מוכרת: אנחנו רוצים לשכנע חבר ולשכנע לבוא איתנו לסרט, אנחנו רוצים לעורר את הרצון שלו לצאת איתנו לבלות, לעורר בו מוטיבציה.

מה אנחנו יכולים לעשות כדי לעורר את הרצון שלו להתארגן ולבוא איתנו לסרט?

עלינו למצוא סיבות שיגרמו לו לחשוב שאם הוא יבוא איתנו לסרט, יהיה לו טוב יותר מאשר אם הוא ישאר בביתו.

 

נחלק את המניעים והסיבות להגברת המוטיבציה לארבעה סוגים עיקריים:

1. כמות הסיבות – מספר סיבות בעלות השפעה קטנה בנפרד, אך צירופן יחדיו יוצר השפעה גדולה על תת המודע של השומע ומניע אותו להטות את דעתו ולפעול כרצוננו.

2. איכות הסיבה – ביכולתנו לנסות לשכנע את החבר באיכות הסיבה, אם למשל נאמר לו שהסרט שאנחנו רוצים לראות, יכול לשנות את תפיסת העולם, ונסביר לו עד כמה מהותי וחשוב עבור כל אדם לראות את הסרט הזה, בזה סיפקנו לו סיבה איכותית לבוא איתנו לסרט.

3. סיבת הדמיון – נספר לו על הסרט בהתלהבות שתגרום לו לצייר בדמיונו תמונה שתעורר בו חוויה חיובית ומסקרנת, תמונה שתעורר בו הרגשה טובה.

4. סיבת המניפולציה – הנעה באמצעות סיבות שליליות כמו למשל לגרום רגשות אשמה. ייתכן שזה יגרום לו לחשוב שעדיף לו לבוא איתנו לסרט מאשר להיענש מהמצפון שלו.

 

מנגנון ההנעה לפעולה – מוטיבציה פנימית.

ההסבר הנ”ל הוא אומנם די קצר ולא מעמיק כל כך, אך באופן הזה עובד מנגנון המוטיבציה שלנו. סיבות או יתרונות מסויימים, הם אלו המניעים אותנו לפעולה. וכך גם אם אנו נרצה לעורר מוטיבציה בעצמנו, לבצע פעולה כלשהי או להשיג מטרה כלשהי, עלינו לספק לעצמנו סיבות שיגרמו לנו לרצות להשיג את המטרה.

הערה: מי שמעוניין יכול למצוא כאן מאמרים ומידע נוסף בנושא מוטיבציה.

נקודה חשובה לסיום:

סיבות שליליות מניעות אותנו לפעולה מתוך פחד. עלינו להיות מודעים ולזכור שכל דבר משתמע לשני פנים. וכל סיבה שלילית, מנקודת מבט הפוכה היא חיובית.