איך להפחית חרדות?

איך להפחית חרדות? נפרט לגבי הגורמים המשפיעים על ה"ווליום" של רגש החרדה שלנו: עוצמת הרצון ומידת הספק.

הערה: כאן ניתן למצוא את כל המאמרים בנושא חרדות וטיפול עצמי בחרדות.

כדי להפחית את העוצמה של תחושת החרדה שלנו, עלינו להבין מהם הגורמים המהותיים המשפיעים על מידת ה”ווליום” חרדות מסוגים שונים. במאמר הקודם דיברנו על כך שישנם שני התנאים המחייבים להיווצרות חרדה – רצון וספק.

כדי להרגיש חרדה, עלינו לרצות תוצאה כלשהי, ועלינו גם להיות בספק לגבי התממשותה בעתיד.

“צורות” שונות של שני התנאים הנ”ל, הרצון והספק, הם הן גם האחראיות לעוצמת החרדה או ה”ווליום” שלה, ומיד אפרט.

גורמים המשפיעים על עוצמת החרדה.

א. עוצמת הרצון.

עוצמת הרצון היא מידת החשק או היעדר החשק שללנו לדבר מסוים, השגת מטרה מסוימת, או תוצאה מסוימת.

עוצמת הרצון שלנו נמדדת ביחס לשתי השאלות הבאות:

עד כמה אנחנו רוצים שהתוצאה תתרחש?

עד כמה שאנחנו לא רוצים להתוצאה תתרחש?

ככל שאנחנו יותר רוצים משהו, גדל הסיכוי לכך שהחרדה שלנו תתעצם.

אם תחשבו על זה, מדובר בהיגיון די אינטואיטיבי, בדומה לכך שאם אנחנו מצפים ממישהו להתייחס אלינו בכבוד ונימוס, כך גדל הסיכוי שאנו נתאכזב במקרה שהתנהוגתו לא תעמוד בציפיות שלנו – כגודל הציפיות, גודל האכזבות.

באופן דומה, ניתן לנסח גם את היחס בין עוצמת החרדה שלנו לעוצמת הרצון שלנו – כגודל הרצון, גודל החרדה. המחשבה על כך שהתוצאה שאנו מצפים או רוצים שתקרה, לא תקרה, עלולה לעורר בנו תחושת חרדה מסוימת.

וכך גם לגבי כל מה שאנחנו לא רוצים שיקרה, או אם אנחנו רוצים להימנע ממשהו, אנו עלולים להיות חרדים מהמחשבה על כך שתוצאה כן תתרחש. למשל, אם אנחנו לא רוצים לאבד את הזוגיות שלנו, אנו עלולים להיות חרדים מהמחשבה על כך שנאבד אותה. ובאותה מידה שהזוגיות שלנו חשובה לנו, אנו לא רוצים לאבד אותה, או חרדים יותר מהמחשבה על כך שנאבד אותה.

דוגמה נוספת: אם כרגע אני ממש רוצה שקט כדי להתרכז בזמן קריאת ספר, כתיבה או בזמן לימודים, ייתכן מאוד שהרצון שלי לשקט, יגרום לי לחרדה מכך שמישהו ירעיש לי ויוציא אותי מריכוז. הרצון לשקט בעצמו, יוצר את המחשבה המטרידה מהאפשרות שיקרה את ההפך ממה שאני רוצה – האפשרות שיהיה רעש.

אז ככל שאנחנו יותר רוצים משהו, או ככל שאנחנו יותר רוצים להימנע ממשהו = אנחנו לא רוצים אותו, בשני המקרים גדלים הסיכויים לכך שהחרדה שלנו תתעצם.

ב. מידת הספק

האומדן השני לעוצמת החרדה שלנו מתייחס לשאלה הבאה:

עד כמה אנחנו בספק לגבי התוצאה שאנחנו רוצים שתתרחש בעתיד?

עד כמה אנחנו בספק לגבי התוצאה שאנחנו רוצים שלא תתרחש בעתיד?

למידת הספק יש קשר ישיר למידת החרדה שלנו. ככל שאנחנו מרגישים ספק סיחס למטרות שלנו, וביחס לעתיד שלנו, גדל הסיכוי שלנו להיחרד מעצם המחשבה על כך שהעתיד יתהווה באופן שונה מכפי שאנו רוצים ומצפים.

לדוגמה: אנחנו רוצים להקים עסק מצליח, אך אנחנו בספק גדול אם אנחנו אכן יכולים לעשות זאת. ייתכן מאוד שהספק שלנו בעצמנו, יעורר בנו מחשבות ותרחישים שונים במוחנו, שיגרמו לנו להיות חרדים לעתידנו, ולהשגת המטרות שלנו.

לסיכום: עוצמת הרצון + מידת הספק = עוצמת החרדה.

אז איך אנחנו יכולים להפחית עוצמת החרדה שלנו?

מי שקרא את המאמר בקפידה ועקב במוחו אחר הקשר וההיגיון בין המשפטים, כנראה כבר הבין שאם אנחנו נצליח להפחית את מידת הרצון שלנו לדבר מסוים או תוצאה מסוימת, שגורמים לנו לחוש חרדה, ממילא תפחת גם מידת החרדה שלנו מהאפשרות שהתוצאה לא תתרחש. אם נגרום לעצמנו לרצות פחות כסף, אז ממילא אנחנו נהיה פחות חרדים מהאפשרות שנפסיד כסף. וזה שאנחנו פחות רוצים כסף, לא אומר שבפועל אנחנו נפסיק לנסות להרוויח כסף.

וכך לגבי הגורם השני, המשפיע על עוצמת החרדה שלנו  – מידת הספק שלנו. אם נצליח להפחית את מידת הספק שלנו לגבי התממשותה של תוצאה שאינה רצויה לנו, או נגדיל את מידת הוודאות שלנו לגבי התוצאה הרצויה, תפחת גם עוצמת החרדה שלנו.

רמת המודעות העצמית שלנו לרצונות שלנו מסייעת לנו להבין מהם הגורמים לתחושות החרדה שלנו. כדי לטפל בעצמנו בחרדות שלנו, עלינו להיות יותר מודעים לעצמנו ולרצונות שלנו. עצם המודעות העצמית שלנו לגורם הבעיה, היא בעצמה כבר חצי פיתרון. אז הנה תרגיל פרקטי להעלאת מודעות עצמית ובירור רצונות.